Visit Other Websites :

کاری کنید لباس‌هایتان هم عاشق شوند!

 اگر از بین بردن لکه‌های لباس در منزل، به یک آرزو برایتان تبدیل شده، این مطلب را با دقت بخوانید تا با یک «پودر همه‌چیز تمام» آشنا شوید. تا همین چند وقت پیش، تنها آنزیم مهم زندگی خیلی از ما، آنزیم معده‌مان بود! اما حالا چند آنزیم دیگر هم هست که حداقل در زندگی خانم‌های خانه‌دار نقشی حیاتی بازی می‌کنند: آنزیم‌های لیپاز، پروتئاز و آمیلاز!
حتما این آنزیم‌ها معرف حضورتان هستند؛ همان آنزیم‌هایی که چند سال است سر و کله‌شان در پودرهای لباسشویی پیدا شده و کار لکه‌بری از لباس‌ها را در منازل، ممکن و بسیار آسان کرده است.
اما به نظرتان این آنزیم‌ها واقعا لازم و کارآمد هستند یا فقط با اسم‌های دهان پُرکن‌شان باعث بازاریابی موفق‌تر و فروش بهتر محصول می‌شوند؟!

آنزیم اصلا چیست؟!
اگر درس زیست دبیرستان را به خاطر داشته باشید، حتما یادتان هست که آنزیم‌ها، مولکول‌های بیولوژیکی هستند که در واکنش‌های شیمیایی نقش کاتالیزور را بازی می‌کنند؛ یعنی باعث سریع‌تر انجام شدن واکنش‌های شیمیایی می‌شوند. هر آنزیم، وظیفه مشخصی دارد و بر مولکول‌های معینی تاثیر می‌گذارد. مثلا آنزیم «سوکراز»، فقط به ساکاروز می‌چسبد و پیوندهایش را می‌شکند و با قندهای دیگر کاری ندارد.

آنزیم‌های مهربان و لکه‌بر!
شاید ندانید اما اولین حق تولید انحصاری تولید پودرهای آنزیم‌دار لباسشویی در سال ۱۹۱۳ صادر شده! که البته تولید چنین پودرهایی چندین دهه طول کشیده و تقریبا از دهه ۷۰ میلادی، پودرهای لباسشویی آنزیم‌دار راهی بازار مصرف شدند. به هر حال، با تولید این پودرها، مشکل بسیاری از خانم‌های خانه‌دار با پاک کردن لکه لباس‌ها حل شد! می‌دانید چرا؟
لکه‌های مختلف از مولکول‌های متفاوت تشکیل شده‌اند، پس دسته‌ای از آنزیم‌های مختلف برای شکستن پیوندشان لازم است؛ مثلا «پروتئاز»، پیوند بین مولکول‌های پروتئین را می‌شکند و به همین علت برای لکه خون، تخم‌مرغ، آب گوشت و سایر لکه‌های پروتئینی بسیار مناسب است. «آمیلاز» می‌تواند نشاسته‌ها را بشکند و «لیپاز» هم برای شکستن پیوند چربی‌ها و روغن‌ها خوب است. بعضی پودرهای لباسشویی حاوی یکی از این آنزیم‌هاست، بعضی‌ها دوتا آنزیم را دارند و برخی دیگر هم مجهز به هر ۳ آنزیم هستند؛ درست مثل «پودر ماشین‌لباسشویی اکتیو»!

وقتی لباس‌ها عاشق می‌شوند!
آنزیم‌ها با حمله به لکه‌ها و شکستن پیوند بین مولکول‌هایشان، باعث راحت‌تر شسته شدن و تمیزی‌شان می‌شوند. البته هر چه از خوبی پودرهای آنزیم‌دار بگوییم، باز هم کم است؛ مثلا اینکه پودرهای آنزیم‌دار در مقایسه با شوینده‌های دیگر، دوستدار محیط‌زیست هستند و باعث لطافت لباس‌ها می‌شوند؛ می‌توانند لباس‌ها را در آب سرد هم تمیز کنند که باعث کاهش هزینه و انرژی می‌شود، لباس‌هایتان از شکل و قیافه نمی‌افتد! بنابراین لباس‌های ظریف و مجلسی‌تان را هم راحت می‌توانید با پودرهایی مثل پودر لباسشویی اکتیو بشویید.
در ضمن هر چه آنزیم موجود در یک پودر لباسشویی، بیشتر باشد، مقدار کمتری از آن برای شستشوی لباس‌ها نیاز است و همین موضوع باعث کاهش مصرف پودر و در نتیجه کاهش هزینه‌هایتان می‌شود؛ درست مثل «پودر ماشین لباسشویی اکتیو» که با یکبار استفاده از آن، نه‌تنها لباس‌هایتان عاشقش می‌شوند، که خودتان هم دلباخته‌اش می‌شوید!

به اشتراک بگذارید:پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

12345

x