Visit Other Websites :

شوینده با لباس چه می‌کند؟

 مهم‌ترین قسمت ماشین لباسشویی آن بخش استوانه‌ای که لباس‌ها را می‌گذارید و موتور ماشین که این استوانه را می‌چرخاند نیست بلکه این مواد شوینده هستند که آن بخش مهم را تشکیل می‌دهند.

آب به‌تنهایی کافی نیست
شاید با خودتان فکر کنید قدیم که این‌قدر شوینده وجود نداشت مردم چطور لباس‌هایشان را می‌شستند؟ باید گفت آن‌ها هم شوینده‌های مخصوص دوران خودشان را داشتند؛ چیزهایی مانند گل یا صابون! اما قطعا فقط با آب لباسشان را تمیز نمی‌کردند! واقعیت این است که آب به تنهایی نمی‌تواند ملکول‌های چربی و چرک روی لباس را پاک و تمیز کند.
سورفکتانت چه کار می‌کند؟
سورفکتانت ماده‌ای است که کشش سطحی آب را به مقدار زیادی کم می‌کند. این ماده یک ملکول بلند است که یک انتهای آب گریز و یک انتهای آب دوست دارد. بنابراین یک انتهای آن محکم به آب می‌چسبد و یک انتهای دیگرش به مواد روغنی و چربی موجود روی لباس. سورفكتانت ها شل شدن و جداسازی چرك در طی شستشو و جدا کردن چرك را طی این فرایند را بر عهده دارند.
چرک شلوارتان چطور تمیز می‌شود؟
بیایید فرض کنیم یک لکه روغن روی شلوار جینی که تازه خریده‌اید و از قضا دوستش دارید ریخته است. آن را داخل ماشین لباسشویی می‌اندازید و کمی شوینده مانند «پودر لباسشویی اکتیو» به آن اضافه می‌کنید. می‌توانید حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد؟
• در طول چرخه شستشو، سورفکتانت که در عکس لکه نارنجی است با آب مخلوط می‌شود.
• انتهای چربی دوست سورفکتانت شروع به چسبیدن به بخش کثیف شلوار جینتان می‌کند (در عکس با رنگ قهوه‌ای مشخص شده) حرکت ماشین باعث شکسته شدن کثیفی و چربی به تکه‌های کوچک‌تر به‌منظور کنده شدن راحت‌تر می‌شود.
• در طول چرخه شستشو، ملکولهای آب (لکه آبی رنگ در عکس)خود را به بخش آب دوست سورفکتانت می‌چسبانند.
• ملکولهای آب سورفکتانت و کثیفی را از شلوار جین جدا می‌کنند. در دور آخر ماشین، آب کثیف خارج می‌شود و جین شما دوباره تمیز می‌شود!
تمام فرایندی که توضیح داده شده را می‌توانید در این عکس مشاهده کنید!

به اشتراک بگذارید:پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

12345

x